Yönetim
Gençlik ve Spor Bakanı

Dr. Osman Aşkın BAK


Osman Aşkın Bak, 11 Ekim 1966'da İstanbul Üsküdar'da doğdu. Rize – Pazarlıdır.

Baba adı Muhittin, anne adı Fatma'dır.

Dr. Makine Mühendisi, Üst Düzey Yönetici; İTÜ Makine Fakültesini bitirdi. İngiltere’de Nottingham Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisansını, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği programında doktorasını yaptı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. Makale ve bilimsel yayınları bulunmaktadır.

Özel sektörde üst düzey yönetici pozisyonunda Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi olarak çalıştı. DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev üstlendi. İstanbul Ticaret Odasında 2005-2011 yılları arasında Meclis Üyesi olarak görev yaptı.

Sporla iç içe bir yaşamı olan Bak, hem spor kulüpleri hem de spor federasyonlarında çeşitli yöneticilik görevleri üstlendi. Federasyon bazında; İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, TFF Profesyonel Kurul ve Dış İlişkiler Kurulu Üyeliği ile Genel Kurul Delegeliği ve 2007-2011 yılları arasında Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü. TGF Başkanlığı döneminde Dünya Takımlar Şampiyonluğu elde edildi.

Kulüp yöneticiliği alanında da Türk Sporuna hizmet eden Bak, İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Genel Sekreterliği ve Başkanlığı, Kasımpaşa Spor Kulübü Genel Sekreterliği, Erok Spor Kulübü yöneticiliği ve Haliç Su Sporları Kulübü kurucu yönetim kurulu üyeliği görevlerini üstlendi.

24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. NATO PA Türk Grubu Üyesi ve Dışişleri Komisyonu Sözcüsü oldu. NATO PA Üyeliği süresince Bilim ve Teknoloji Komitesinde Özel Raportör olarak enerji alanında birçok rapora imza attı.

TBMM Dopingle Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanlığı görevini üstlendi. Komisyonun çalışmaları sonunda Türk Sporunda dopingin önlenmesine yönelik kapsamlı bir rapor hazırlandı.

25. ve 26. Dönemde Rize Milletvekili seçildi. NATO PA Türk Grubu Başkanı oldu. 19 Temmuz 2017 tarihinde 65. Hükümette Gençlik ve Spor Bakanlığı görevine getirildi.

Çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca ve Farsça bilen Bak, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 


Biyografisi
Mehmet BAYKAN
Genel Müdür
1964 yılında Konya’da doğan Mehmet Baykan, ilk spor yöneticiliğine 1988 yılında Konya Taşkentspor Kulübü’nde başladı. Konya Futbol İl Temsilciliği ve Konyaspor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendikten sonra 1998 – 2011 yılları arasında 13 yıl boyunca aralıksız olarak Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı’nı yürüttü. Baykan, 2 yıl süre ile de Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Spor Danışmanlığı görevinde bulundu.
 
2001 yılında Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Mehmet Baykan, 2007’de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “Sportif Fair Play Kariyer Dalı Şeref Diploması” ile ödüllendirildi.
 
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nda çeşitli dönemlerde görevler alan Mehmet Baykan, ilk kez 2004 – 2006 yılları arasında Dr. Levent Bıçakcı başkanlığında TFF Yönetim Kurulu üyesi oldu. Ardından 14 Şubat 2008’den Haziran 2011’e kadar da önce merhum Hasan Doğan, daha sonra da Mahmut Özgener başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’nda asil üye olarak bu göreve devam etti. 29 Haziran 2011’de Mehmet Ali Aydınlar başkanlığında oluşturulan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi’nde tekrar görev alan Baykan, amatörlerden sorumlu yönetim kurulu üyeliğini üstlendi. Baykan, son olarak 27 Şubat 2012 tarihinde seçilen Yıldırım Demirören başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’na seçildi.

Futbolun yanı sıra Tekvando Federasyonu ve İzcilik Federasyonu yönetim kurulu üyeliği de yapmış olan Mehmet Baykan, 1999 ve 2009’da düzenlenen Türk Spor Şuralarında Şura üyeliğinin yanı sıra 2009 Şurası’nda divan başkan yardımcılığı da yaptı.

Mehmet Baykan, Aralık 2009’da Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanlığı  görevine getirildi. 08 Ekim 2011 tarihinde yapılan genel kurulda yeniden genel başkanlığa  seçilen Baykan, Temmuz 2012 tarihiyle bu görevini devretti.

Mehmet Baykan, spor federasyonlarının özerkleşmesi ve spor kulüpleri kanunu çalışmalarına bakanlık ve genel müdürlük bazında katkılarda bulundu. Baykan, Bisiklet, Tekvando, Halter gibi federasyonların genel kurullarında divan başkanlıklarının yanı sıra bir süre Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetimini kayyum olarak da üstlendi.

Mehmet Baykan, 2012 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kurulan Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Başkanlığı görevine atandı.

9 Eylül 2011 tarihinden itibaren Spor Genel Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Mehmet Baykan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 


Ali KABAN / Malatya Valisi

      Ali KABAN,1966 yılında Afyon/Sandıklı'dadoğmuştur.1988 yılında Ankara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 1990 yılında Kayseri Kaymakam adayı olarak Mülki İdare mesleğine girdi. Bala, Kızılcahamam ve Doğanhisar Kaymakam Vekili olarak görev yaptıktan sonra,

1994-1995 Giresun Çanakçı Kaymakamı
1995-1997 Bayburt Demirözü Kaymakamı
1998-1999 Ankara Ayaş Kaymakamı
1999-2000 Bolu Vali Yardımcısı Vekili (Deprem Dolayısıyla)
2000-2002 Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Şube Müdürü
2002-2003 Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı
2003-2004 Mülkiye Müfettişi
2004 yılında Mülkiye Başmüfettişi görevlerinde bulundular.

2005-2007 yılları arasında Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sn. Abdullah GÜL'ün ulusal güvenlik danışmanı, 2007-2008 yıllarında Başbakanlık Müsteşarı Sn. Efkan ALA'nın özel danışmanı, 2008-2009 yıllarında Ordu Valisi, 2009 yılında Merkez Valiliğine atanmıştır.

1997-1998 yıllarında Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanlık Programı, 2001-2002 yıllarında İngiltere Leicester Üniversitesi Kamu Düzeni kürsüsünde Master programını tamamlayan Vali Ali KABAN 02/08/2013 tarih ve 2013/5197 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Zonguldak Valiliği görevine atandı.

25.08.2013- 29.06.2017 tarihleri arasında Zonguldak Valisi olarak görev yapan Vali Ali KABAN 13.06.2017 tarih 2017/10458 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Malatya Valiliği görevine atanmış olup, 09.07.2017 tarihinde ilimizdeki görevine başlamıştır.

 

 

 

Mustafa Sadi FINDIKLI / Malatya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü

     Mustafa Sadi FINDIKLI, 1963 yılında Malatya’ da doğan M. Sadi FINDIKLI, İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu olup, evli ve 3 kız, 2 erkek olmak üzere 5 çocuk babasıdır.Spor hayatına 1975-76 ‘da Malatya’ da orta okul ve lise öğrenim yıllarında voleybol oynayarak başlayan M. Sadi FINDIKLI çalışmalarını amatör takımlarda devam ettirip 4 yıl gibi çok kısa bir sürede yüksek başarı göstererek Türkiye 1. Ligi takımlarından Ankara SSK Voleybol İhtisas Kulübüne transfer olmuş ve bu takımda as oyuncu olarak 5 yıl aralıksız voleybol oynamış olup, yine bu süre zarfında Genç Milli takıma da seçilerek ülkemizi temsil etme başarısını göstermiştir.
Sırasıyla;
* TURAN EMEKSİZ LİSESİ VOLEYBOL TAKIMI,
*ORDUZU MAARİF GENÇLİK VOLEYBOL TAKIMI, 
*MALATYA TİCARİ İLİMLER Y.O.VOLEYBOL TAKIMI,
*İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ VOLEYBOL TAKIMI,
*BATTALGAZİ SPOR VOLEYBOL TAKIMI, 
*ANKARA SSK VOLEYBOL İHTİSAS KULÜBÜ,
*MALATYA İDMAN YURDU VOLEYBOL TAKIMI,
*TEK SPOR VOLEYBOL TAKIMI,
*İSKENDERUN DEMİRÇELİK SPOR KULÜBÜ VOLEYBOL TAKIMI,
*BOTAŞ SPOR VOLEYBOL TAKIMI
gibi birçok takımda aktif olarak sporculuk ve antrenörlük yapmış olup, yetiştirdiği sporcular bugün antrenör ve yönetici olarak Türk Sporuna hizmet etmektedirler.
Türk Sporuna sporculuk,  antrenörlük ve kulüp idareciliği gibi görevlerle hizmet eden M. Sadi FINDIKLI yaklaşık 4-5 yıl Futbol, Voleybol ve Yüzme branşlarında da Hakemlik yaparak hizmet etmiştir. Oynadığı ve Çalıştırdığı takımlar ile birçok başarılara imza atan M. Sadi FINDIKLI 1977-1978-1979 Yıllarında Malatya ‘da “YILIN EN TEKNİK VE EN CENTİLMEN SPORCUSU” seçilmiş olup, 1980 yılında ise Hürriyet Gazetesinin geleneksel olarak her yıl yapmış olduğu “YILIN SPORCUSU” ödülünü kazanmıştır. 1986 yılında Malatya Beden Terbiyesi ve Spor İl Müdürlüğünde Antrenör olarak başladığı çalışma hayatına daha sonra Spor Bölümü Şefliği yaparak devam etmiş ve Genel Müdürlükçe açılan İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü sınavlarında başarılı olarak 2005 yılında İskenderun Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğüne atanmış ve bu görevi beş yıl sürdürmüştür. Birçok Ulusal ve Uluslararası seminer ve sempozyumlara katılmış, yine birçok yurt içi ve yurt dışı sportif organizasyonlara sporcu, antrenör ve idareci olarak iştirak etmiştir. Yaptığı verimli çalışmalar dönemin Mülki Amirleri tarafından TAKDİRMANE ile ödüllendirilmiştir. 2009 yılında Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne atanan M. Sadi FINDIKLI, 2011 yılında Türk Spor Teşkilatının Bakanlık Düzeyinde yeniden yapılanma çalışmaları doğrultusunda tekrar  Malatya  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne atanmış olup, halen bu görevi sürdürmektedir.

 

 

Ömer DAĞDELEN / Spor Şube Müdürü

     Ömer DAĞDELEN, 1997 - ...

 

 

Ahmet YÜCEL / Tesisler Şube Müdürü

     Ahmet YÜCEL, 2009 - ...

 

 

Memnune DENİZHAN / İdari ve Mali İşler Şube Müdürü

     Memnune DENİZHAN, 2009 - ...

 

 

Rahmi DURMUŞ / İşletmeler Şube Müdürü

     Rahmi DURMUŞ,

 

 

Dr.Murat KILINÇ / Okul Sporları Şube Müdürü

     Murat KILINÇ, 2014 - ...

 

 

Abdullah DOĞAN / Gençlik Merkezleri Koordinatör Müdürü

     Abdullah DOĞAN, 2015 - ...

 

 

Şeyma ERYILMAZ / Fırat Gençlik Merkezi Müdürü

     Şeyma ERYILMAZ, 2017 - ...

 

 

Murat HOCA / Beydağı Gençlik Merkezi Müdürü

     Murat HOCA, 2017 - ...