Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Malatya'ya geldi.

Havaalanında Vali Aydın Baruş ve kent protokolü tarafından karşılanan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, kentteki programının ilk durağı olan Malatya Valiliğine geçti. Burada Valilik Makamında ziyaret defterini imzalayan Bakan Kasapoğlu, Vali Aydın Baruş'tan Malatya’nın ekonomik, tarımsal ve kentteki bakanlık yatırımlarına dair bilgi aldı.

Bakan Kasapoğlu’nun Büyükşehir Belediye ve Akparti ziyaretlerinin ardından Beydağı Tabiat Parkında Malatya genelinde yapılan yatırımlar için Protokol İmza Töreni gerçekleştirildi. Ayrıca imza töreninde Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu’na Büyükşehir Belediyesince “Hemşehrilik Beratı” takdim edildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Malatya'da ilk olarak valiliği ziyaret etti. Vali Aydın Baruş tarafından karşılanan Bakan Kasapoğlu, Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı. Daha sonra Büyükşehir Belediyesine geçen Bakan Kasapoğlu, burada Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'dan brifing aldı.

 "2023, 2071 vizyonumuz devam edecek"

Belediye ziyaretinin ardından AK Parti İl Başkanlığına geçen Bakan Kasapoğlu, burada yaptığı konuşmada, teşkilatların her zaman önemli olduğunu ve önemli olmaya devam edeceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bizler, teşkilatlarımızla, yöneticilerimizle, başkanlarımızla, arkadaşlarımızla bir olmaya, beraber olmaya, el ele vermeye devam edeceğiz. Bugünkü ziyaretimiz ve atacağımız imzalar gerek gençlerimize gerekse sporumuza hayırlar, bereketler getirsin. 2023, 2071 vizyonumuz inşallah Sayın Cumhurbaşkanı'mızın güçlü liderliği ve engin vizyonuyla iddiasını en ileriye koymak suretiyle devam edecek."

 

Malatya’ya gençlik ve spor yatırımları

Bakan Kasapoğlu, daha sonra Beydağı Tabiat Parkı'nda gerçekleştirilen "Gençlik ve Spor Yatırımları Protokol İmza Töreni"ne katıldı. Bakan Kasapoğlu, burada yaptığı konuşmada, medeniyet şehri Malatya'da bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Malatya'nın önemli ve her alanda sembol bir şehir olduğunu aktaran Bakan Kasapoğlu, son 18 yılda Türkiye'nin dört bir yanı nasıl bir dönüşüm geçirdiyse Malatya'nın da o dönüşümü en güçlü yaşayan ve en güzel şekilde hak eden şehirlerden bir tanesi konumunda bulunduğunu ifade etti.

Bugün Malatya'nın gençliğine ve spor geleceğine yapılan yatırımları hep birlikte taçlandıracaklarını anlatan Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

"İlimde, kültürde, sanatta, sporda, sanayide öncü gençlerini yetiştirme adına yarınların yıldızlarını, şampiyonlarını bu şanlı bayrağı dünyanın dört bir tarafında dalgalandıracak yıldızları yetiştirme adına bugün bu yatırımları sizlerle taçlandıracağız. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi iki yıl önce geçtiğimiz bir sistem. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın yakın takibi ve ilgisi neticesinde ülkemizin başlamış olduğu yeni bir başlangıç, milat. Bu vesileyle kurumlar arası sinerjinin, bu manada yerel yönetimlerle oluşan güçlü iş birliğinin meyvelerini alıyoruz. Bugün Büyükşehir Belediyemizle, ilçe belediyelerimizle bu projeleri hep birlikte imzaya dökeceğiz ve en hızlı şekilde yarınlarımız için bu tesisleri, yatırımları Malatya'mıza kazandıracağız."

"Gençlerimiz bizim en büyük umudumuz"

Bakan Kasapoğlu, yatırımların sadece Malatya için değil ülke ve bölgeye önemli bir ivme de kazandıracağını dile getirerek, "Bu yatırımların ölçeği, hakikaten bölgesel anlamda çok güçlü bir temsili ortaya koyan bir ölçek. Gerek gençlik kampımızla gerekse Malatya'mızın dört bir yanında inşa edeceğimiz sahalarımız, salonlarımız, gençlik merkezlerimiz, havuzlarımızla; voleyboluyla, basketboluyla tüm branşlarıyla spor geleceğimizi çok daha güçlü bir şekilde ortaya koyacağız" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hedeflerini her geçen gün daha ileriye koyma noktasında gayret gösterdiklerini bildiren Bakan Kasapoğlu, şöyle konuştu:

"Bu davanın boynunu hiçbir zaman öne eğdirmeyen Malatya ile de gurur duyuyoruz. Malatya'nın her zaman haktan, hukuktan, milli iradeden yana olan duruşu bizler için çok ama çok mühim. O yüzden gençlerimiz bizim en büyük umudumuz, en büyük varlığımız. Yapacağımız yatırımlar bu ülkenin ve kutlu davanın yarınlara olan yürüyüşünde eminim ki çok ama çok önemli bir yer tutacaktır. Bugün pek çok alanda, yüzme havuzlarımızı... İki adet yarı olimpik yüzme havuzumuz, bir tanesinin de inşaatı devam ediyor, tam olimpik havuzumuz şehrin merkezinde onu da ağustos ayı sonu itibarıyla açmayı planlıyoruz. Yine gençlik merkezlerimiz, gençlerimizin kendilerini 7/24 geliştirebilecekleri, kendilerinin mekanı olan merkezlerimizi, gençlik kampımızı, 4 bin 444 seyirci kapasiteli spor salonumuzu ve hem ulusal hem uluslararası müsabakaları gerçekleştireceğimiz cimnastik salonunu, sentetik yüzeyli mahalli sahalarımızı, tesislerimizi, basketbol, voleybol alanlarımızı, tenis kortlarımız, bocce ve cirit sahamız yine üniversitemizde yer alacak. Basketbol kampanyamız var, 10 bin pota kasamında 200'ünü Malatya'mıza armağan ediyoruz. Bu yatırımlar Malatya'mıza, gençlerine, kadınlarına emanet."

 

"Bugün yaptığımızla yetinecek bir anlayışa sahip değiliz"

Bakan Kasapoğlu, toplumun direği kadınların öncüleri olduğunu kaydederek, şunları kaydetti:

"O yüzden Bakanlık olarak 'Sporun öncüsü kadınlar' diyoruz. Kadınlarımızla sporu tabana yayma politikamız var. Bu anlamda hem yaptığımız hem yapacağımız tesislerin kadınlarımıza emanet olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın önderliğinde bir eser, bir hizmet siyaseti felsefesiyle çalışıyoruz. O yüzdendir ki biz bugün yaptığımızla yetinecek bir anlayışa sahip değiliz. 'İki günü eşit olan ziyandadır' anlayışıyla tıpkı Malatya insanının ruhunda olduğu gibi yine sizlerle omuz omuza, el ele vereceğiz ve her geçen gün bir adım ileri gitme felsefesiyle taş üstüne taş koymaya, üretmeye, alın teri akıtmaya hep birlikte devam edeceğiz."

Bakan Kasapoğlu'na hemşehrilik beratı verildi

Protokollerin imzalanmasının ardından Bakan Kasapoğlu'na hemşehrilik beratı takdim edildi. Hemşehrilik beratını Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın elinden alan Bakan Kasapoğlu, "Yaşadığım en duygusal en heyecanlı olduğum anlardan bir tanesi. Ben İstanbul Fatih'te doğdum, büyüdüm ama etrafımda, komşum, arkadaş olarak Malatyalı arkadaşlarım var. Gün geldi bugün bu güzel ailenin mensubu olmak nasip oldu. Allah'a şükrediyorum bu anlamlı, heyecanlı onuru bana yaşatan herkese şükranlarımı sunuyorum. Sizden birisi olarak bir kardeşiniz, hemşehriniz olarak tıpkı ülkemizin dört bir yanına heyecanla, aşkla hizmet için koştuğumuz çabaladığımız gibi inşallah Malatya'mızın da her daim emrindeyiz, emrinde olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu’nun konuşmasının ardından Malatya Valisi Aydın Baruş’da bir konuşma yaptı. Baruş ‘’ Dünya üzerinde güçlü olmak isteyen ülkeler insanına yatırım yapan ülkelerdir. İnsan kaynağına yatırım yapan ülkelerin bir adım önde olduğunu görüyoruz. Gelişmiş ülkelerin gençliğine ve spora yatırım yaptıklarını gözlemliyoruz. Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Sayın Bakanımızın hassasiyetleri neticesinde son yıllarda gençliğimize ve spora yapmış olduğumuz yatırımlar dünyaya örnek olacak nitelikte. Malatya’mız için çok önem arz eden yatırımların protokollerini Sayın Bakanımızın teşrifleriyle imzalayacağız. Bu yatırımlar ile Malatya’nın çocukları, Malatya’nın gençleri Türk Milli Kültürünü, kendi atalarına güç veren değerleri bu gençlik merkezlerinde, kitap kafelerde öğrenecekler ve gelecek de milletlerini yüceltmek için çalışacak çok değerli fertler olacaklar. Bugün protokolü imzalanan spor yatırımları ile birlikte Malatya’mızın sportif alanlarındaki eksiklikleri önemli oranda tamamlanacak. Malatya il merkezimizde 3 noktada spor kompleksleri yapılıyor. İlçelerimizde de kapalı spor salonları, futbol sahaları, oyun alanları ve diğer yatırımlarla birlikte Malatya’mız önümüzdeki bir yıl içerisinde çok önemli tesislere sahip olacak.  Malatya’nın talep ve isteklerine vermiş olduğunuz önem için Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Milletvekillerimiz, Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlarımızla bu yatırımların takipçisi olacağız, sahip çıkacağız. Tüm bu yatırımlarda büyük emeği olan Malatya’nın evladı Bakan Yardımcımız İhsan Selim Baydaş ve tüm yetkililere çok teşekkür ediyorum” dedi. 

Malatya’ya yapılacak yatırımlar

İmzalanan protokoller kapsamında Malatya’ya yapılacak yatırımlar ise şunlar:

‘’1 adet gençlik kampı, 3 adet tenis kortu, 1 adet bocce sahası, 2 adet yarı olimpik yüzme havuzu, 3 adet gençlik merkezi, 1 adet cirit sahası, 1 adet hokey salonu, 3 adet spor solonu, 7 adet basketbol ve voleybol sahası, 7 adet sentetik çim yüzeyli futbol sahası, 6 adet nizami sentetik çim yüzeyli futbol sahası, 200 adet basketbol sahası, 12 adet spor tesisi bakım ve onarımı.’’

Öğrenci yurdu inşaatını inceledi

Bakan Kasapoğlu, Malatya'da İnönü Üniversitesi yerleşkesindeki İlhan Akıncı Öğrenci Yurdu inşaatında da incelemelerde bulundu.

Bakan Kasapoğlu, burada yaptığı konuşmada, İnönü Üniversitesi yerleşkesinde yapılan 2 bin kişilik yurdun inşaatında sona yaklaşıldığını bildirerek, şöyle konuştu:

"Hakikaten dört dörtlük bir yurt. Konaklamasıyla, beslenmesiyle, sosyal tesisleriyle, sportif alanlarıyla, bugünümüz, yarınımız her şeyimiz olan gençlerimize hayırlı, uğurlu olsun. Bakanlık olarak son 18 yılda Sayın Cumhurbaşkanı'mızın yakın takibi ve engin vizyonuyla yurt noktasında ülkemizi çok ciddi bir aşamaya getirdik. 180 binden 700 bin kapasiteye ulaştık. Yurtlarımız, sadece barınma değil adeta öğrencilerimiz için ikinci bir üniversite olması yönünde pek çok imkan sunuyor. Bu konforlu yurdu gençlerimize sunmak bizim için bir gurur, ayrı bir mutluluk. Bu manada yine İnönü Üniversitesindeki yurdumuzun da çok önemli fırsatlar sağlayacağına, gençlerimiz için çok hayırlar getireceğine inanıyorum."

Bakan Kasapoğlu, yurda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleriyle Malatya'nın önemli iş insanlarından, düşünce ve yayın dünyasının öncülerinden İlhan Akıncı'nın isminin verildiğini aktararak, "Bu manada kendisinin hem Malatya'mıza hem gençlerimize, eğitim hayatımıza, yayın hayatına katmış olduğu değer hiçbir zaman unutulmayacaktır. Bu vesileyle kendisini rahmet ve minnetle yad ediyorum. Yurdumuzda inşallah yarınlarımız için bugünümüz için gençlerimizin çok hayırlı, başarılı çalışmalar yapmasını temenni ediyorum. Bu manada da emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Ülkemiz, milletimiz ve yarınlarımız için hayırlı, uğurlu olsun" diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay'ı da ziyaret etti. Ziyarette Rektör Prof. Dr. Kızılay, Bakan Kasapoğlu'na çini tabak ve üniversitenin yayınlarından hediye etti.

Ziyaret sonrasında ise Melekbaba Mahallesindeki Gençlik ve Spor Merkezi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yerleşkesindeki Beydağı Gençlik Merkezi önünde gençlerle minder sohbeti yaparak fotoğraf çektirdi.  Fotoğraf çekiminin ardından Olimpik Yüzme Havuzunda incelemelerde bulunan Bakan Kasapoğlu ve beraberindekiler yetkililerden bilgiler aldı.

Yeşilyurt ve Battalgazi İlçe Belediyelerini de ziyaret eden Bakan Kasapoğlu Malatya’dan ayrıldı.