Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu tarafından organize edilen, Avrupa Spor Haftası her yıl geleneksel olarak düzenlenen, çok sayıda farklı spor aktiviteleriyle her yaştan ve statüden bireyi bir araya getirerek hareket bilincini arttıran önemli bir projedir. 

Avrupa Spor Haftası etkinlikleri kapsamında, Türkiye'de yaş cinsiyet ve etnik köken gözetmeksizin projemizin hedef kitlesi Türkiye'nin 81 ili olarak belirlenmiştir. Avrupa Spor Haftası (23-30 Eylül) boyunca tüm illerimizde Herkes İçin Ulusal Spor ve sağlık Günleri etkinlikleri gerçekleştirilecek olmakla birlikte, proje paydaşlarımız işbirliğinde spor ve sağlıklı yaşam konusunda farkındalık oluşturucu çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecektir.

23 Eylül 2020 tarihinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce açılış programı kapsamında farklı spor branşlarında etkinlikler yapılacak olup, hafta boyunca ilimizin değişik yerlerinde bu etkinliklerin sürdürülmesi sağlanacaktır. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız hafta boyunca bu etkinliklerin başta personellerine ve halkımıza duyurulması konusunda duyarlı olacak ve hafta boyunca örnek olunacak şekilde asansör kullanılmaması teşvik edilerek bu konuda farkındalık yaratılması sağlanacaktır. 

Bahse konu etkinlikler Valiliğimiz koordinesinde, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Yeşilyurt Belediye Başkanlığı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarının katkıları ile ilimizde 23 Eylül 2020 tarihinde saat 10.30'da Yeşiltepe 1 Nolu Futbol Sahasında hazır bulunarak Ankara'da startı verilecek olan "Ulusal Herkes İçin Spor ve Sağlık Günleri" etkinlikleri başlatılacak olup; ulusal canlı yayın araçları vasıtasıyla 81 il ile aynı anda alınan görüntüler Ankara Anıttepe Spor Kompleksinde kurulacak olan sinevizyon ekranından yayınlanacaktır.

Çin'in Wuhan şehrinde başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alarak spor dünyasını da olumsuz etkileyen yeni tip koranavirüs (covid-19) salgını nedeniyle virüsle mücadele kapsamında önlemler alınarak birçok faaliyetler ilimizde gerçekleştirilecektir. Tüm kamuoyuna duyurulur. Gerçekleştirilecek faaliyetleri şöyle;