Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası Başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Satranç Federasyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen Malatya 5’nci Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası başladı.

26 AĞUSTOS 2017 / Eyüp Kıtlık
HABERİNFOTOĞRAFLARI

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Satranç Federasyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen Malatya 5’nci Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası başladı.  Turnuvaya, 10 ülkeden 77 yabancı, Türkiye’den ise 53 ilden 500 sporcu yarışıyor. Turnuva 30 Ağustos’taki final müsabakalarının ardından yapılacak ödül töreniyle sona erecek.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Sanat Merkezi Fuaye alanında düzenlenen turnuva, açılış hamlesiyle başladı. Törene Malatya Valisi Ali Kaban, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı, Malatya Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, daire müdürleri katıldı.

Turnuvanın açılışında konuşan Vali Ali Kaban, bazı etkinliklerin insanları birleştirmenin yanı sıra insan yeteneklerinin daha öteye gitmesine katkıda bulunduğunu ve insanların birbirlerini tanıdığını ifade ederek, üç kıstası bir arada bulunduran bir etkinlikte bir araya geldiklerini belirtti.

Vali Kaban, Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası’nın önemine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Özellikle bundan sonra bizim geleceğimiz olan gençlerimizin, çocuklarımızın zekalarının gelişmesi, zeka gelişimi ile birlikte belli prensipler dahilinde ahlaklarının gelişmesi bu arada toplumlar arası kaynaşmaların oluşabilmesi acısından böylesi bir etkinlik önem taşıyor. Böylesi bir etkinliğin sadece ilimizde değil tüm Türkiye’de yaygınlaşması hususunda çaba gösteren Satranç Federasyonu Başkanına teşekkürü bir borç biliyoruz. İlimizde de böylesi bir etkinlikle ilimizin hem tanıtımına hem çocuklarımızın bir araya gelmesine vesile olan değerli Büyükşehir Belediyesine ve onun değerli Başkanına buradan teşekkür etmeyi borç biliyoruz. Bundan sonra yapılacak çalışmalarda da bu tip insanları bir araya getiren, zekâ geliştiren ve toplulukları, toplumları bir arada tutan etkinliklerin artarak devam etmesini diliyorum.”dedi

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay da Malatya’da beşincisi gerçekleştirilen Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası’nın Türkiye Satranç Federasyonu’nun en önemli faaliyetlerinden birisi olduğuna dikkat çekti.

Tülay, Türkiye’de 17 ilde satranç turnuvaları yaptıklarını kaydederek, şunları söyledi: “Malatya, Türkiye Satranç Federasyonu’nun Anadolu’ya açılan bir kapısıdır. Bunun için Malatya’daki turnuvayı çok önemsiyoruz. 2013 yılında Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile görüştük. O dönemde 189 bin lisanslı sporcumuz vardı, Türkiye şampiyonalarına 55-60 ilden katılım sağlanıyordu ve 5 uluslararası satranç turnuvamız vardı. Aradan 5 yıl geçti şuanda 780 bin lisanslı sporcumuz var, yaş gruplarına Türkiye’nin 81 ilinden, ilçesinden, köylerinden katılan sporcularımız var ve 17 uluslararası turnuvamız var. Çok çalışıp, çok gayret ediyoruz. 7 gün 24 saat çalışıyoruz, gücümüzü sevgili sporcularımızdan ve ailelerimizden alıyoruz” dedi.

Satranç Malatya İl Temsilcisi Cemal Gürsel Toy ise Altın Kayısı Satranç Turnuvası’nın beşincisine ulaşmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Her yıl turnuvanın yapılacağı günü heyecanla beklediğini dile getiren Toy, “Türkiye deki çeşitli etkinliklere görevli olarak gittiğimde Bu turnuva vesilesiyle Malatya’nın tanındığını gördüm. Altın Kayısı Satranç turnuvasıyla Malatya’nın daha üst seviyelere çıktığını görüyorum.  Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır’ın da böyle bir organizasyona ev sahipliği yapması nedeniyle aldığı övgüleri duydukça ben de çok mutlu oluyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 5. Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası, Vali Ali Kaban ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır tarafından yapılan ilk hamle ile başladı. Turnuvaya 10 ülkeden 77, Türkiye’den ise 53 ilden 500 olmak üzere toplamda 577 sporcu katılıyor. 30 Ağustos tarihine kadar devam edecek olan turnuvada, dereceye girenlere toplamda 50 bin TL ödül dağıtılacak.